Charles Explorer logo
🇨🇿

Přehled novějších možností ve farmakoterapii nemocí ústní sliznice, slinných žláz a parodontu

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2013

Abstrakt

V přehledovém sdělení je podán výčet novějších preparátů pro místní či celkové podání použitelných v současné stomatologii zejména v terapii nemocí závěsného zubního aparátu, chorob ústní sliznice a slinných žláz, dostupných v České republice. Popsány a diskutovány jsou některé ústní vody obsahující chlorhexidin v nižších koncentracích a případně též oxidační činidla, které omezují nežádoucí zmavé zabarvování zubních tkání a ústní sliznice.

Systém FotoSan 630 pro fotodynamickou antimikrobiální terapii, který využívá k fotoiniciaci toluidinové modři O svítivé diody, je určen zejména pro podpůrnou lokální léčbu plakem podmíněné gingivitidy a parodontitidy, periimplantátových defektů, postextrakční ostitidy, infikovaných kořenových kanálků i kariézních defektů. Kyselina hyaluronová obsažená v komerčních gelových přípravcích Aloclair a Gengigel, lubrikační preparát Aequasyal a gelový přípravek SineHerp slouží k lokální léčbě chorob ústní sliznice a slinných žláz.

Celková léčiva představují antileukotrienový imunomodulační preparát montelukast, imunosupresiva a antiflogistika thalidomid a leflunomid. Jsou použitelná v terapii některých závažnějších chorob ústní sliznice, autoimunitního a nejasného původu.

Kaspofungin, mikafungin a anidulafungin jsou moderní echinokandinová antimykotika pro parenterální podání, určená k léčbě závažných mykotických infekcí, zejména kandidóz, u celkově nemocných jedinců. Léčivy pro biologickou terapii ze skupiny cytostatik a antiflogistik, která se v současnosti již používají ve stomatologických indikacích, jsou monoklonální protilátky rituximab, cetuximab a erlotinib.

Botulotoxin je neurotoxin bakteriálního původu, který se v současnosti používá stále častěji v léčbě různých neurologických poruch s projevy v orofaciální krajině.