Wernickeova encefalopatie u značné části pacientů není diagnostikována. Na riziko jejího vzniku je nutné pomýšlet u pacientů s abusem alkoholu, ale i s déletrvajícím zvracením, nutričním deficitem, po břišních operacích, při zvýšené energetické potřebě (těhotenství, tyreotoxikóza) nebo u onkologických pacientů.
Diagnóza je stanovena na základě anamnézy a klinického obrazu. Delirium, okohybné poruchy a ataxie končetin s vrávoravou chůzi patří mezi klasické projevy onemocnění.
Klinický obraz je však často vyjádřen neúplně. Pouze u poloviny pacientů pomůže k diagnóze charakteristický nález na MR mozku.
Nelze se spoléhat ani na laboratorní vyšetření, protože určení hladiny thiaminu či aktivity erytrocytární transketolázy nepatří mezi rutinní laboratorní testy. Autoři formou kasuistik popisují Wernickeovu encefalopatii jako komplikaci u domácí parenterální výživy a u pacientky po bariatrickém výkonu.
Na jedné straně je důležité u rizikových pacientů nezapomínat na prevenci deficitu thiaminu, na straně druhé opakovanou edukací a motivací zvyšovat jejich adherenci k užívání doporučené substituce vitamínu.