Charles Explorer logo
🇨🇿

Jednoduché použití vzdálených experimentů BEZ laboratorních systémů

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta |
2013

Abstrakt

Vzdálené experimenty ve výuce přírodních věd velmi aktivně vstupují do e-learningu, který tak postupně přechází v nový integrovaný e-learning. Vzdálené experimenty jsou nejčastěji provozovány s universálními měřicími systémy (ISES, LabVIEW aj.).

Začínat na těchto systémech se vzdálenými experimenty je vhodné jen pro ty uživatele, kteří podobné systémy již vlastní a nepořizují si je speciálně pro vzdálené experimenty. Příspěvek přináší ukázky vzdálených experimentů s jednouchými standardními laboratorními přístroji (laboratorní zdroje, multimetry aj.) s měřicím rozhraním RS232C, či USB.

Další ukázka vzdáleného experimentu bez měřicího systému popsaného v příspěvku je dlouhodobého sledování teploty, vlhkosti, hluku a osvětlení s komerčním evniromentálním multimetrem. A poslední ukázka vzdáleného experimentu taktéž bez měřicích systémů bude Franck-Hertz experiment na komerční aparatuře Phywe.

Tento specializovaný a finančně náročný experiment lze pomocí pouhého software ISES WEB Control zapojit do internetu jako vzdálený experiment, on-line přístupný odkudkoliv, kdekoliv a komukoliv. Hlavní komponentou pro tyto vzdálené experimenty postavené z aparatur a měřicích přístrojů s rozhraním RS232C je naše universální softwarová stavebnice ISES WEB Control.