Tromboembolická nemoc je díky své incidenci, morbiditě a mortalitě významným celosvětovým zdravotnickým i socio-ekonomickým problémem. Antitrombotická prevence a léčba představují jednu z největších oblastí zájmu současné medicíny.
V minulosti byly v této oblasti využívány hlavně hepariny, pentasacharidy a warfarin. Ten je, i přes svůj nepochybný efekt, lékem problematickým, zejména pro svoji interindividuální variabilitu účinku, riziko lékových i potravinových interakcí a úzké terapeutické okno.
Vývoj nových, perorálně účinných antikoagulancií se zaměřil zejména na přímé inhibitory trombinu (dabigatran) a přímé inhibitory faktoru Xa (rivaroxaban a apixaban). V prevenci mozkových příhod u nemocných s non-valvulární fibrilací síní jsou, jako první u nás, schváleny dabigatran a rivaroxaban, který má současně navíc i indikaci v léčbě žilní tromboembolické nemoci.
Edoxaban je perorální přímý inhibitor faktoru Xa, jenž je v současné době hodnocen v klinických studiích III. Fáze, které jsou zaměřeny na prevenci cévních mozkových příhod u pacientů s non-valvulární fibrilací síní a na prevenci a léčbu žilních tromboembolických příhod.
Tyto studie s edoxabanem představují největší jednotlivé klinické studie v těchto indikacích.