Ke studiu zdravotního stavu byly použity lidské kosterní pozůstatky z 8 pohřebišť z Čech z období staršího a pozdního eneolitu. K dispozici jsme měli 307 jedinců.
Byla učiněna paleodemografická analýza pohřebišť a kultur. K upřesnění hodnot úmrtnostní tabulky byly nastíněny možné úpravy, a to na základě experimentů s hodnotami moderní populace.
Při paleoepidemiologické analýze byly popsány nejdůležitější kategorie patologických nálezů. Výsledky analýzy byly použity ke srovnání mezi sebou a s jedinci z moravského pohřebiště kultury zvoncovitých pohárů z Hoštic I za Hanou.
Neočekávaným výsledkem byl statisticky významný rozdíl výšek postavy české a moravské populace kultury zvoncovitých pohárů. Mužští jedinci kultury nálevkovitých pohárů měli vůbec nejnižší výšku postavy.
Z vrozených anomálií byly nalezeny pouze dva případy, a to plagiocefalie a Klippel-Feilův syndrom (srůst krčních obratlů). U nejdůležitějších nálezů byly pořízeny rentgenové snímky ke zpřesnění diagnózy.
Kromě klasických kategorií patologií se nalezly dva případy hyperostosis frontalis interna, a to u dvou žen z pohřebiště ve Vikleticích – kultura šňůrové keramiky. U pěti případů se nalezly osteoplastické nárůsty na viscerálních stranách žeber, a to u jedinců kultury zvoncovitých pohárů v Kněževsi a Radovesicích.
Vysoce výkonnou... Plný text abstraktu naleznete v Repozitáři závěrečných prací UK