Účinek odborného a preventivního poradenství, poskytovaného jedincům a pacientům dentální hygienistkou, je kromě jiného závislý na jejich postojích k orálnímu zdraví. Projekce postojů ke zdraví nebo k určitému onemocnění a jeho léčbě do chování jedince je obsažena v tzv. complianci s příslušnými doporučeními.
Cílem sdělení je ukázat, jak může dentální hygienistka formou dotazníků nebo během edukačních a reedukačních pohovorů odhadovat míru compliance, chybové postoje v jednotlivých doménách psychologie orálního zdraví, hodnotě preventivního chování a jeho výsledků. Hodnocení specifických postojů jedince ke zdraví umožňuje, v případě preventabilních onemocnění, objektivněji hodnotit stávající chování a doporučenou změnu (např. v hygienické péči o chrup) než pouze na základě výpovědi jedince nebo klinických zjištění.
Ke stěžejním doménám postojů k orálnímu zdraví patří mínění o zdraví, lokalizace řízení zdraví, regulace plánovitého a normativního chování a atribuce výsledku plnění preventivních doporučení. Doména mínění o zdraví zahrnuje vnímání náchylnosti a závažnosti příslušného onemocnění, vnímání ohrožení onemocněním, přítomnost/absenci bari ér ke změně chování a vnímání hodnoty odborných doporučení pro udržení nebo zlepšení zdraví.
Lokalizace řízení zdraví charakterizuje postoj jedince k možnosti vlastního ovlivnění zdraví. V průběhu počáteční a udržovací fáze preventivní a léčebné intervence je možné, na základě hodnocení autoregulace nebo normativity chování a atribuce výsledku ošetřovaným jedincem, odhadnout míru compliance a pravděpodobnost její dlouhodobé retence.
Poznání základů psychologie zdraví, aplikovaných na postoje k orálnímu zdraví a k léčbě příslušných onemocnění v rámci odborné způsobilosti dentální hygienistky, umožňuje nejen individualizovat techniky edukace u daného jedince, ale hlavně specifikovat oblasti chybových postojů, na které je nutné zaměřit reedukaci na principu problémově orientované intervence.