Cíl: V článku prezentujeme vlastní zkušenosti s invazivními pneumokokovými onemocněními (IPO) na souboru dětských pacientů s pneumokokovou meningitidou hospitalizovaných na Klinice infekčních nemocí FN a LF UK Hradec Králové v uplynulých 10 letech. Materiál a metody: Retrospektivně jsme hodnotili soubor pacientů (0–18 let) hospitalizovaných na našem pracovišti v letech 2002–2011.
Uvádíme základní klinické charakteristiky souboru a výsledky léčby. Výsledky: V uvedeném časovém období jsme léčili 27 dětí s pneumokokovou meningitidou, z toho 15 chlapců a 12 dívek.
Věk pa cientů se pohyboval od 2 dnů do 17 let, 17 dětí (63 %) bylo mladších 2 let. Při přijetí mělo 11 dětí (40 %) fokus infekce ve středouší nebo v paranazálních dutinách, nitrolební komplikace se vyskytly v 10 případech.
Kultivace Str. pneumoniae v likvoru byla úspěšná v 21 případech, u 6 pacientů byla DNA pneumokoka v likvoru prokázána vyšetřením PCR. Žádný ze sledovaných pacientů nezemřel. Trvalé následky zůstaly u 8 dětí (29 %), z toho v 7 případech jde o poruchu sluchu.
Závěr: Pneumokoková meningitida u dětí zůstává i v současné době obávaným onemocněním, které s sebou nese riziko závažných následků, či dokonce úmrtí. K prevenci je třeba co nejvíce využívat možností očkování, zejména u malých kojenců a dětí s predisponujícími faktory.