Charles Explorer logo
🇨🇿

Pohybový aparát mladých volejbalistek

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2013

Abstrakt

Východisko: Volejbal je fyzicky náročný sport, pro který jsou charakteristické rychlé změny polohy těla v prostoru, stejně tak rychlé změny polohy jednotlivých segmentů těla vůči sobě navzájem. V tomto sportu současně dochází k jednostrannému přetěžování určitých svalových skupin a naopak nevyužívání jiných.

To dává vzniku svalovým dysbalancím v oblasti páteře a jiných kloubů, což vede k vadnému držení těla a možnému vzniku zranění. Ptáme se tedy, zda a jakým způsobem lze těmto negativním dopadům volejbalu na pohybový aparát předcházet.

Soubor: Výzkumný soubor tvořilo 12 hráček volejbalu extraligového týmu PVK Olymp kategorie kadetek ve věku od 15 do 16 let. Metody: K zjištění stavu pohybového aparátu zkoumaných volejbalistek bylo využito nepřístrojové metody kineziologického rozboru.

Výsledky: Studie ukazuje na smutný fakt negativního dopadu volejbalu na pohybový aparát jedince. Výsledky našeho výzkumu jen potvrzují zjištění podobných šetření z minulosti.

Vyšetření ukázala na vysoký výskyt svalových dysbalancí konkrétních hráček, a to především v oblasti bederní páteře, pletence ramenního, pánve a dolních končetin. Závěr: Na základě výsledků vyšetření výzkumné skupiny jsme dospěli k názoru, že většina hráček a pravděpodobně i trenérů podceňuje důležitost kompenzace jednostranného zatížení ve volejbale.

Důvodů zanedbání potřebné kompenzace může být několik, od nedostatku času v tréninku po neznalost rizik spojených s dlouhodobým asymetrickým zatěžováním.