Příspěvek se zabývá existencí místních lidových soudů v okrese Trutnov, jež fungovaly jako jedny z orgánů soudního systému v tehdejší Československé republice, v období od jejich ustavení v roce 1961 až po zánik v roce 1969. Místní lidové soudy měly za úkol chránit zejména socialistický stát a jeho společenské zřízení, jakož i politická, osobní, majetková a jiná práva a zákonem chráněné zájmy občanů.
Zavedení soudů tohoto typu mělo, dle dobových dokumentů, za úkol přenesení projednávání vymezeného okruhu méně závažných trestních věcí do "kolektivu pracujících". Jejich zřízení mělo údajně dokumentovat dosažené úspěchy a správnost trestní politiky, která měla méně závažné případy porušování "pravidel socialistického soužití" a porušování socialistické zákonnosti přenést do sféry společenského odsouzení a společenského působení na provinilce.
Místní lidové soudy se ustavovaly v obcích městského charakteru s počt em přibližně 3000 obyvatel a v závodech. Ve Východočeském kraji bylo ke dni 31. 12. 1961 evidováno celkem 33 místních lidových soudů v obcích a 28 místních lidových soudů v závodech.
V roce 1961 bylo rozhodnuto o zřízení Místního lidového soudu při městském národním výboru v Trutnově, Místního lidového soudu při městském národním výboru ve Dvoře Králové n/L. a Místního lidového soudu při městském národním výboru ve Vrchlabí a dále o zřízení místních lidových soudů v závodech - při ČSD, při n.p. Tiba, dále při závodu Zálabí Dvůr Králové n/L, a při n.p.
Tesla Vrchlabí.. Místní lidové soudy existovaly poměrně krátké období a byly zrušeny po změně politického kurzu vládnoucí komunistické strany na konci roku 1969, a to zákonem o přečinech č. 150/1969 Sb. ze dne 18. prosince 1969..
Důvodem byla skutečnost, že v soudnictví měl být do budoucna položen důraz na přísnější represi, čemuž podstata místních lidových soudů již neodpovídala.