Publikace podává poměrně široký pohled na problematiku syndromu vyhoření napříč různými obory lidské činnost. Syndrom vyhoření, jehož výzkum prošel za téměř 40 let značným vývojem, je zde prezentován v rovině obecné – z hlediska jeho historického vývoje a konceptuálního vymezení, v rovině kritické, kdy je konfrontován s aktuálně užívanými psychiatrickými pojmy a kategoriemi, ale též a to především v rovině aplikované.
Zde řada předních odborníků z nejrůznějších oborů analyzuje problematiku výskytu vyhoření v různých oborech lidské činnosti. Poměrně velký prostor je věnován profesím v oboru zdravotnictví, kde jsou také uvedeny dílčí výsledky významných domácích výzkumů z této oblasti.
Pozornost je dále věnována i profesím v oblasti školství, integrovaného záchranného systému, profesím úřednickým, ale též reportérským. Publikace též uvádí českou verzi dotazníku Shiromovy-Melamedovy škály, která je vhodná pro orientační zhodnocení intenzity syndromu vyhoření ve výzkumné, ale i poradenské praxi.
Publikace tak vytváří poměrně ucelený obraz o problematice, která může výrazným způsobem ovlivňovat osobní i pracovní život člověka. Publikace je určena odborníkům zabývajícím se tímto tématem, ale i všem zájemcům o problematiku vyhoření v práci i v životě.