Biografická monografie věnovaná životu a dílu předního představitele české trestněprávní vědy prof. Augustu Miřičkovi (*1863 - +1946) vyšla při příležitosti 150. výročí jeho narození.
Prof. August Miřička byl jedním z nevelkého počtu českých právníků, kteří svým významem pronikli za domácí oblast a vyvolali ohlas i v zahraničí.
Monografie pojednává například o tom, jak byl prof. Miřička autorem revoluční koncepce tripartice forem trestné viny (1902), hlavním autorem osnovy československého trestního zákona z let 1921-1926, členem ředitelské rady L'Association Internationale de Droit Pénal v Paříži a zároveň prvním předsedou Československé společnosti pro právo trestní, zakladatelem kriminologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze (1926), předsedou Commission internationale pénale et pénitentiaire, předsedou X. mezinárodního sjezdu pro trestní právo a vězeňství konaném v Praze (1930), rektorem Univerzity Karlovy v Praze (1930-1931) atd.
Monografie chronologicky mapuje dosud neosvětlené biografické a faktografické údaje související nejen se životem prof. Augusta Miřičky, ale i s dějinami českého trestního práva vůbec.