Karcinom prostaty je jedním z nejrozšířenějších nádorových onemocnění mužů v České republice. Velmi špatnou prognózu mají pacienti, u nichž se vyvine pokročilé stádium tohoto onemocnění nazývané kastračně rezistentní karcinom prostaty (CRPC).
Pacienti s CRPC progradují i přes chemickou či chirurgickou kastraci a většina z nich umírá s metastatickým poškozením kostí. Právě na probíhající metastatický proces nás může upozornit přítomnost cirkulujících nádorových buněk (CTC) v krvi pacientů.
CTC proto mohou být využity k monitorování průběhu onemocnění. Podrobnější možnosti sledování průběhu choroby u pacientů s CRPC by měly pomoci k personalizaci terapie i s ohledem na širokou škálu nových léčebných postupů vyvíjených pro boj s karcinomem prostaty.
V současné době je ve studii zařazeno 19 pacientů, z nichž 12 již podstoupilo i opakovaný odběr. Při prvním odběru bylo téměř 100% pacientů pozitivních na PSA z toho 70% pacientů pozitivních i na další marker (90% PSMA, 10% EGFR).
Při opakovaném odběru vykázalo 80% pacientů výrazný pokles sledovaných hodnot, z toho bylo 35% hodnoceno jako CTC negativní. Oproti tomu u 20 % pacientů jsme ani po terapii pokles hodnot nezaznamenali.
Heterogenita CTC u pacientů s CRPC ukazuje na existenci různých podtypů tohoto onemocnění. Rozdílné výsledky po léčbě naznačují, že pomocí CTC bychom mohli identifikovat pacienty, kteří z klasické terapie neprofitují.
Tyto výsledky vztažené k dlouhodobějšímu sledování klinického stavu jednotlivých pacientů přinesou cenné informace o možnostech využití CTC v monitorování pacientů s CRPC.