Práce srovnává laparoskopické a otevřené pyeloplastiky provedené v letech 2006-2012 u 121 dětí do 5 let věku z pohledu indikace, způsob derivace moče po operaci, pooperačního průběhu a komplikací. K laparoskopické operaci byly indikovány děti od 1 do 5 let (66), k otevřené operaci děti do 1 roku věku (55).
Soubory se lišily pouze věkem. Pooperační komplikace se vyskytly v jednotlivých skupinách od 3,4 do 11,1%, vesměs únik moče v případě operace bez derivace či při dislokaci ureteropyelo (nefro)stoomie.
Laparoskopická pyeloplastika je srovnatelná s otevřenou pyeloplastikou, pokud se použije stejný způsob derivace moče (trvání operace, hospitalizace, výskyt komplikací). U případů, kdy je možné ponechat kalichopánvičkový systém bez stentu, je kratší operační doba a pooperační hospitalizace, hlavní komplikací je únik moče anastomózou.
Podobně příznivé parametry lze dosáhnout při použití stentu při laparoskopii, avšak za cenu další anestézie potřebné k jejich odstranění a možného nebezpečí vzniku pyelonefritidy při arteficiálním refluxu.