Cílem případové studie je na konkrétním příkladu oboru Organizace znalostí (KO) zjistit, jak velký objem této literatury je skutečně volně dostupný a analyzovat a vyhodnotit jednotlivé formy této dostupnosti, od forem legálních až po formy nelegální. Případová studie vychází z rozsáhlejší bibliografické báze literatury z daného oboru, jež byly publikovány v mezinárodním záběru, hlavně v posledních 30 letech.
Výsledek základní rešerše byl zpracován ve formě pracovní bibliografické báze v rámci výzkumného úkolu NAKI -- Znalostní báze pro obor organizace informací a znalostí (DF13P01OVV013, MK ČR). Zahrnutá literatura se v jádrové části obsahově týká oboru informační vědy, ale zasahuje i do příbuzných oborů, jako jsou počítačová věda, lingvistika, sémantika, aj.
Přídavné údaje o dostupnosti, zejména elektronické, byly doplňovány pomocí vybraných informačních zdrojů. Dostupnost literatury je vyhodnocena bibliometrickou metodou, dílčí formy elektronické dostupnosti, zejména té otevřené (volné online publikace, repozitáře a webová sídla s preprinty a postprinty, nelegální otevřený přístup aj), jsou kvalitativně interpretovány.
Specifická pozornost je věnována otevřenému přístupu k článkům z vybraných komerčních časopisů ve formě preprintů, postprintů a vydavatelských kopií. Analýza se týká významných časopisů oboru Organizování znalostí a informací.