Charles Explorer logo
🇨🇿

Neandrtálci a anatomicky moderní člověk - vznik a fylogeneze moderních lidských druhů (1)

Publikace na Pedagogická fakulta |
2013

Abstrakt

Moderní lidé (Homo neanderthalensis and modern Homo sapiens (AMČ)) se vyvinuli na konci risského zalednění diferenciací z archaických forem Homo sapiens. Obě skupiny se vyvinuly nezávisle - neandrtálci v Evropě a západní Asii a AMČ v Africe.

AMČ a neandrtálci si byli velmi blízcí geneticky a obě skupiny se potenciálně mohly křížit. Obě skupiny měly společného předka Homo heidelbergensis/archaický Homo sapiens, který měli již genetické dispozice pro řeč.

Neandrtálci žili pouze v Evropě, západní Asii a blízkém Východě. Byli malí a velmi robustní s efektivní chladovou adaptací s využitím tepla produkovaného svaly.

Neandrtálci byli predátoři, kteří jedli maso střední a velké zvěře. AMČ žili v Africe a rozšířili se do Asie zhruba před 100 000 lety nebo i dříve.

Neandrtálci začali vymírat po předposledním glaciálním maximu, které bylo spojeno s megaerupcí supervulkánu Toba, zatímco AMČ započal v této době, před 65 000 lety, kolonizaci světa. Kolonizace Evropy započala zhruba před 45 000 lety a AMČ koexistoval v Evropě s neandrtálci minimálně 10 000 let.