Charles Explorer logo
🇨🇿

EKG pravítko pro grafický odečet korigovaného QT intervalu

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2013

Abstrakt

Syndrom prodlouženého QT intervalu (LQTS) je vrozené onemocnění způsobené dysfunkcí iontových kanálů v myokardu ohrožující pacienta na životě vznikem polymorfní komorové tachykardie či fibrilace komor, a to hlavně při adrenergní stimulaci. Prevalence se odhaduje na 1 : 2500.

Odhadem 15–20 % případů náhlého netraumatického úmrtí u lidí mladších 40 let lze přičíst právě LQTS. Jednou z úloh preparticipačního vyšetření je i screening LQTS, pro který je měření korigovaného QT intervalu zásadní.

Návrh hraniční hodnoty QTc pro záchyt LQTS v rámci screeningu byl recentně zvýšen na 470 ms pro muže a 480 ms pro ženy. To na jednu stranu zvyšuje positivní prediktivní hodnotu screeningu a snižuje počet falešně positivních záchytů.

Na druhé straně se dále zvyšuje již tak velký počet měření QTc s podhraničními výsledky. U těchto sportovců de facto nepotřebujeme znát přesnou hodnotu QTc, ale stačí se ujistit, že QTc je spolehlivě podhraniční.

Za tímto účelem jsme vyvinuli EKG pravítko pro detekci podhraničních QTc na vytištěném standardním klidovém EKG s posuvem 50 mm/s. Pravítko funguje tak, že pro hraniční hodnotu QTc a pro konkrétní RR se přímo graficky určí odpovídající hodnota (nekorigovaného) QT intervalu, který je možno rovnou porovnat s aktuálním QT intervalem na křivce.

Z praktických důvodů byla zvolena hraniční hodnota QTc 430 ms a místo RR intervalu se použije hodnota QQ intervalu. Pravítko je určeno pro rozsah tepových frekvencí 50–120/min (odpovídá RR 500–1200 ms).

Korekce je provedena podle Bazetta. K pravítku je k disposici podrobný návod.

Pravítko nenahrazuje měření QTc, ale slouží jen pro detekci zjevně podhraničních QTc s tím, že v případě jakékoliv pochybnosti i např. na základě tvaru T vlny je potřeba provést ruční měření.