Charles Explorer logo
🇨🇿

Kontext a důsledky vzdělávací expanze : Proměny českého školství, úrovně vzdělání, sociálních nerovností, gramotnosti a uplatnění absolventů

Publikace |
2013

Abstrakt

Kapitola pojednává o dynamickém vývoji českého školství v posledních dvaceti letech a na základě analýzy dat o absolventech škol z projektů OECD SIALS (1998) a PIAAC (2012) se pokouší vyložit a hodnotit společenské souvislosti expanze vzdělávací soustavy a její dopady na měnící se strukturu vzdělávacích příležitostí, na přetrvávající sociální nerovnosti v přístupu k vyššímu vzdělání, na vývoj výsledků vzdělávání a zhoršující se uplatnění absolventů škol na pracovním trhu. Za 14 let se zásadně proměnila struktura vzdělání absolventů ve smyslu výrazného nárůstu podílu vysokoškoláků a naopak úbytku vyučených.

Celková průměrná délka vzdělávání se prodloužila téměř o 3 roky. Nerovnosti v přístupu k vyššímu vzdělání se však během expanze nesnížily.

Nezměnila se ani celková gramotnost absolventů, zřetelně naopak klesla gramotnost absolventů jednotlivých stupňů vzdělání. Výrazné prodloužení celkové délky vzdělávání a rozdělení mnohem většího počtu diplomů nevedlo ke zvýšení gramotnosti mladých lidí.

Větší vliv však na ni má sociální původ absolventů. Dalším důsledkem školské expanze je zhoršující se uplatnění absolventů vyšších stupňů škol na pracovním trhu.

Pro uplatnění absolventů klesá význam jejich vzdělání a naopak roste vliv jejich sociálního původu.