Zajištění dýchacích cest tracheální intubací patří mezi rutinní výkony prováděné na oddeleních ARO/JIP. Komplikace v souvislosti s tracheální intubací patří k nejčastějším a současně nejpodceňovanějším situacím u urgentních stavů.
Oproti kontrolovaným a standardním podmínkám na operačním sále jsou v intenzivní péči intubováni obvykle pacienti v kritickém stavu s různým stupněm orgánové dysfunkce a souvysející sníženou fyziologickou rezervou, nezřídka v časové tísní bez možnosti zhodnocení stavu dýchacích cest a efektivní preoxygenace. Uvedené faktory jsou hlavními příčinami závažných komplikací, jako je hypoxémie a srdeční zástava.
Převzetí strategie plánu pro provádění intubace a řešení situací "difficult airway" z operačních sálů do intenzivní péče se zlepšením dovedností lékařů-intenzivistů můpže vést ke snížení život ohrožujících komlikací. Postup tracheální intubace zahrnuje nejen zajištění dýchacích cest, ale i péči o výměnu plynů, stabilizaci oběhu se zajištěním dostatečné tkáňové perfuze.
Potřeba vypracování a implementace tzv. "balíčků tracheální intubace" do klinické praxe může být užitečnou strategií zajištění dýchacích cest v intenzivní péči.