Ledviny zásadním způsobem ovlivňují metabolismus glukózy v lidském organismu díky renální reabsorpci glukózy a schopnosti glukoneogeneze. Do klinické praxe nyní vstupuje skupina antidiabetických léků založených na inhibici transportérů SGLT 2, které jsou zodpovědné za renální reabsorpci glukózy.
Inhibice SGLT 2 vede ke zvýšení exkrece glukózy ledvinami a následnému snížení glykémie a zlepšení kompenzace diabetu. V současné době je ve vývoji celá řada přípravků ze skupiny inhibitorů SGLT 2.
Cílem tohoto článku je shrnout mechanismus působení inhibitorů SGLT 2 a jejich postavení v současném algoritmu léčby diabetes mellitus 2. typu. Věnovat se budeme především dapagliflozinu, který bude v nejbližší době k dispozici i v České republice.
Tento přípravek je v současné době v Evropě schválen pro podávání u diabetiků 2. typu v kombinaci s jinými antidiabetiky včetně inzulinu, případně v monoterapii při intoleranci metforminu. Kromě zlepšení kompenzace diabetu podávání dapagliflozinu mírně snižuje tělesnou hmotnost i krevní tlak.
Výhodou je zcela unikátní mechanismus účinku komplementární k působení jiných typů antidiabetické léčby a také fakt, že podávání dapagliflozinu nevede k hypoglykémii.