Charles Explorer logo
🇨🇿

Jazykové právo a slovanské jazyky

Publikace na Filozofická fakulta |
2013

Abstrakt

Monografie Jazykové právo a slovanské jazyky je příspěvkem Mezinárodní komise pro spisovné slovanské jazyky pro jednání XV Mezinárodního sjezdu slavistů v Minsku. Je publikační přípravou stejnojmenného tematického bloku, který komise na sjezdu organizuje.

Monografie nabízí v první části soubor příspěvků předních odborníků na různé aspekty legislativního procesu - od teoretického pohledu na jazykové právo, přes příspěvky zaměřené na aktuálně nejexponovanější příklady aplikace jazykového práva ve vícejazyčných slovanských komunikačních společenstvích nebo v jejich nástupnických státech. Jeden příspěvek se zaměřuje na fungování jazykového zákona v podmínkách jednoho dominantního majoritního jazyka.

Sborník neopomíjí jedinečné postavení lužických srbštin v pozici menšinového jazyka. Závěrečný příspěvek se věnuje jazykovému právu v Evropské unii a jeho aplikaci ve slovanských státech.

Druhá část publikace nabízí výsledek rozsáhlého výzkumu jazykového práva ve 12 zemích s dominantním slovanským obyvatelstvem a v Horní a Dolní Lužici. Odborníci odpovídali na 13 otázek mapujících jazykové právo v právních dokumentech: v konstitucích, jazykových zákonech, v zákonných úpravách týkajících se médií, kulturních institucí, jazykové problematiky v kontextu státního občanství, podnikání, školství.

Další otázky se týkají problémů terminologických: užití termínů jako státní jazyk, úřední jazyk, jazyk veřejného styku, jazyk vnitřního a vnějšího úřadování, jazyk jednací, vyučovací jazyk, národní jazyk, spisovný jazyk apod., dále pojmů menšina, menšinový jazyk apod. Byla položena otázka i na vynutitelnost právních úprav týkajících se jazyka.

Výsledky výzkumu jsou prezentovány ze dvou pohledů – jako Souborný přehled jazykového práva ve slovanských zemích (řazený podle otázek) a jako Jazykové právo v jednotlivých slovanských zemích (řazené podle zemí).