Fetální alkoholový syndrom (FAS) je teratogenní embryopatie manifestující se mul - tisystémovou poruchou, růstovou a mentální retardací různé závažnosti, dosti cha - rakteristickou faciální dysmorfií, srdečními, renálními, gastrointestinálními a ske - letálními anomáliemi, poruchami chování. FAS je častou vývojovou poruchou, jejíž incidence v různých oblastech je udávána 0,5–1 % (1:200 až 1:100 novorozenců).
Dia - gnóza spočívá na analýze fenotypu a těhotenské a rodinné anamnézy. Laboratorní testy k ověření diagnózy nejsou k dispozici.
Fetálním alkoholovým syndromem jsou ohroženy především plody chronických alkoholiček, neexistuje však bezpečná dávka, frekvence či období a embryopatie může postihnout i plod po jednorázovém abú - zu. FAS se manifestuje jen u 20–30 % exponovaných plodů, z genetických faktorů vývoj embryopatie ovlivňuje genotyp plodu (diskordantní výskyt FAS u vícečetných těhotenství) a genotyp těhotné.
Klinická prognóza je nejistá v závislosti na vývoji a závažnosti neurologických a psychických poruch. Prevence FAS je účinná důslednou abstinencí těhotných. .