Kniha Filokalie vznikala ve dvou redakčních počinech: řecká verze od Nikodima Nachského, zvaného Hagiorita, z roku 1782 a církevněslovanská verze Paisije Veličkovského z roku 1793. Antologie výroků duchovních autorů od 4. do 15. století vznikala s cílem duchovně obrodit život křesťanského společenství v druhé polovině 18. století s přesahem do dalších generací křesťanů.
Autoři těchto dvou redakčních počinů si ve své době možná ani neuvědo movali, jak velikou reakci jejich dílo vyvolá a jaký nedozírný vliv bude mít na život církve. Vydání antologie Filokalie a její další překlady, které se objevily záhy, vyvolaly hnutí duchovního obrození.
Všude, kde byla Filokalie šířena, čtena, meditována a uváděna v duchovní praxi, docházelo k oživení křesťanství. Renesance odkazu citovaných duchovní ch autorit ihned získala nadčasový rozměr a stala se inspirací pro křesťanskou spiritualitu až do současnosti.
Proto je v našich reflexích Filokalie vnímána jako kniha, hnutí a spiritualita. Předložená kolektivní monografie je společným výstupem teologů různých křesťanských konfesí, kteří se zabývají křesťanskou spiritualitou v rámci plodného dialogu tradic křesťanského Západu a Východu.
Již samotný název monografie O Filokalii, s podtitulem kniha, hnuti, spiritualita, ukazuje na bohatou šíři reflexí a úhlů pohledu na tento významný fenomén dějin křesťanských spiritualit.