Úvod: Podle poslední odhadů je prevalence syndromu vrozeně prodlouženého QT intervalu (LQTS) podstatně vyšší, než se doposud soudilo, přibližně 1 : 2 500. Odhadem 15–20 % případů náhlého úmrtí u lidí mladších 40 let lze přičíst právě LQTS.
Vzhledem ke značnému překryvu rozsahu hodnot korigovaného QT intervalu (QTc) u zdravé populace a pacientů s LQTS (včetně asymptomatických) se v poslední době zvyšuje hraniční hodnota pro záchyt v rámci screeningu u asymptomatické populace s negativní anamnézou. Aktuální cutoff hodnoty jsou 470 ms pro muže a 480 ms pro ženy.
To na jednu stranu zvyšuje positivní prediktivní hodnotu screeningu a snižuje počet falešně positivních záchytů. Do určité míry to eliminuje nadvyšetřování a psychologické negativní dopady na mladé sportovce.
Na druhé straně to ještě o něco zvyšuje již tak velký počet měření QTc s podhraničními výsledky. U těchto sportovců de facto nepotřebujeme znát přesnou hodnotu QTc, ale stačí se ujistit, že QTc je spolehlivě podhraniční.
Autoři t éto studie proto vyvinuli EKG pravítko pro grafickou korekci QT intervalu, resp. nalezení QT intervalu, který odpovídá hraničnímu QTc pro konkrétní RR interval. Dalším cílem studie také bylo zjistit, jak se shoduje QQ interval a RR interval elektronického QTc kaliperu.
Metodika: Celkem 8 lékařů se zkušenostmi s měřením QTc u sportovců i u pacientů s LQTS bylo proškoleno v práci s QTc pravítkem. Hodnotitelé poté rozměřili v náhodném pořadí celkem 72 dvojic identických standardních klidových EKG křivek 2 x 6 svodů, posuv 50 mm/s, cejch 10 mm/mV vždy jednu z křivek pomocí QTc pravítka a druhou standardní metodou pomocí tangenty (TTT, teach the tangent) s přesností měření na 10 ms.
Mezi křivkami bylo 26 křivek od pacientů s LQTs, z nichž 4 neobsahovaly prodloužený QTc. Hodnotitelé měli rozměřit po třech QTc ve svodech II a V5, pokud to bylo možné.
Hodnotitelé neměli žádné informace o pacientech a měli zadání rozměřit EKG křivky a nestanovovat klinickou diagnosu. ...