Cíl:Cílem studie je zjistit, zda stanovení [-2]pro-PSA a výpočet Prostate Health Indexu (PHI) zlepší celkovou senzitivitu a specificitu v porovnání s tradičně používanými markery (PSA a freePSA) a navrhnout optimální cut-off pro PHI v diferenciálně diagnostickém postupu časné detekce karcinomu prostaty (KP). Metodika:'U 76 pacientů s podezřením na KP a indikovaných k biopsii prostaty byla stanovena hladina celkového PSA, freePSA, [-2]proPSA, vypočítán poměr %freePSA a Prostate Health Index (PHI).
Biomarkery se stanovovaly chemiluminiscenční metodou na přístroji DxI 800 (Beckman Coulter, USA). Statistické vyhodnocení bylo provedeno za využit í software SAS verze 9.2.
Výsledky: Zjistili jsme statisticky významně lepší hodnoty plochy pod ROC křivkou (AUC) jak pro samotné [-2]proPSA (0,77), tak především pro PHI (0,88) v porovnání s tPSA (0,59) a %freePSA (0,61). Žádný z nemocných v našem souboru s biopticky ověřeným KP neměl PHI nižší než 40. Závěr: Stanovení [-2]proPSA a z něj odvozená hodnota PHI významně přispívá k zpřesnění diferenciálně diagnostického procesu mezi BPH a karcinomem prostaty.
Cut-off pro PHI GREATER-THAN OR EQUAL TO 40 se šedou zónou 30-40 je podle našich dosavadních zkušeností optimální pro využití v rutinní praxi pro časnou detekci KP.