Charles Explorer logo
🇨🇿

Strategie zavádění příkrmů v kojeneckém věku

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2013

Abstrakt

Historicky je problematika kojenecké výživy často diskutovaným tématem a také se jedná o oblast, která prochází z pohledu doporučení mnoha změnami v krátkých časových obdobích. Může se stát, že matka, která má tři děti porozené v odstupu několika let, se setká pro každé z nich s jinými výživovými doporučeními.

Zvláště v posledních 12 letech došlo z pohledu kojenecké výživy k některým změnám, které si zasluhují bližší pozornost. V roce 2002 Světová zdravotnická organizace (WHO) deklarovala, že pro prospívající děti v rozvojových i rozvinutých zemích je nejlepší způsob výživy do ukončeného 6. měsíce věku výlučné kojení.

Tento názor převzala i některá další národní doporučení (Americká pediatrická asociace – AAP, Evropská unie – EU, Velká Británie – UK). V doporučeních WHO není však nastíněn scénář pro matky, které z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí své dítě výlučně kojit po dobu celých 6 měsíců.

Ze statistik dnes víme, že takových matek je většina. Nastává tedy otázka, zda zavedení příkrmů před ukončeným 6. měsícem má pro dítě některá rizika, či naopak výhody.

Také je diskutováno, v jakém věku je nejdříve možno s příkrmy začít. Většina doporučení se shoduje na tom, že příkrm by neměl být zaváděn před ukončeným 4. měsícem věku a měl by být zaveden nejpozději po ukončeném 6. měsíci věku (17.–26. týden věku dítěte).