Charles Explorer logo
🇨🇿

Jinakost - postižení - kritika : Společenské konstrukty nezpůsobilosti a hendikepu : Antologie textů z oboru disability studies

Publikace na Fakulta humanitních studií |
2012

Abstrakt

Kniha do českého akademickém prostředí přináší první přehled základních konceptů a teoretického aparátu oboru, a to v jeho interdisciplinární šíři. Koncept knihy představuje "postižení" především jako kritickou a analytickou kategorii.

Vedle základních principů teoretické dekonstrukce naturalizujících, individualizujících a inherentně patologizujících přístupů k tělesné a mentální jinakosti je jedním z cílů antologie představit obor disability studies. Antologie proto zahrnuje texty, které o tělesné jinakost, "postižení" a mechanismech produkce (ne)způsobilosti pojednávají ve vztahu k genderu, sexualitě, etnicitě/rase a třídě.

Právě konceptualizace normativů zdatnosti a způsobilosti - v jejich provázanosti s genderovým heteronormativním řádem, mechanismy sociální i rasové exkluze - jsou velkým přínosem do českých diskusí o fungování znevýhodnění na základě tělesné, senzorické či mentální jinakosti. Kniha se snaží hledat odpovědi na několik zásadních otázek: Jak funguje řád (ne)způsobilosti a jak je využíván pro fungování tzv. normální společnosti? Jak přídomek "postižení" ovlivňuje konkrétní životní zkušenosti nejnom lidí s postižením, ale nás všech bez výjimky? Jak se promění pohled na společnost a společenskou realitu, díváme-li se na ni prizmatem vtělené jinakosti a skrze imperativ způsobilosti? Jaké inspirace pro společenskou kritiku je možné čerpat z kritické reflexe hnutí lidí s postižením?