Charles Explorer logo
🇨🇿

Kdy je třeba říci dost : Když etická dilemata ve feministickém výzkumu překročí určitou mez

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta |
2014

Abstrakt

Každý výzkumník či výzkumnice je nucen se neustále zamýšlet a řešit etická otázky, které mu přináší jeho vědecké práce. Etická dilemata jsou částečně odvozena z teoretické perspektivy, kterou problematiku svého výzkumu uchopuje.

Perspektiva feministického výzkumu, kterou jsem si zvolila pro zkoumání ženského podnikání, je založena na odmítání hodnotové neutrality a politickém závazku vytvářet vědění, které by pomáhalo zlepšovat pozici žen ve společnosti. V rámci příspěvku představím svůj výzkum, který jsem začala provádět na podzim roku 2012.

S původním cílem zkoumat programy na podporu podnikání žen jsem plánovala udělat komplexní případovou studii jednoho projektu, který se zaměřoval na ženské podnikání. V průběhu výzkumu jsem začala ale řešit mnohé etické otázky, které souvisely především s problémem vztahu výzkumu a jeho výsledkům k potřebám zadavatele.

Navíc jsem začala řešit otázku toho, jak je možné řešit napětí mezi hodnotami, se kterými do výzkumu vstupuji a hodnotami, které zastávají účastnice a pořadatelky projektu na podporu podnikání žen. Dvojí odpovědnost - vůči účastníkům výzkumu a vůči mým vědeckým závazkům mě vedla k rozhodnutí výzkum ukončit, protože publikace výsledků byla prakticky nemožná - nutila by mne jít proti hodnotovému závazku buď jedné, nebo druhé strany.

Příspěvek by měl ukázat, že ať již se věnujeme jakémukoliv tématu, ať již přistupujeme k problému z jakékoliv teoretické či metodologické perspektivy, ať jsme zástupci jakéhokoliv oboru, nevyhneme se řešení etických problémů a hledání východiska ze situací, kde k sobě v protikladu stojí různé hodnoty. Ukončení výzkumu pak představím jako jednu z možných a v určitém případě nevyhnutelných cest, které lze zvolit jako řešení.