Infekce virem lidské iié imunodeficience (HIV) zůstává nevyléčitelným onemocněním, protože virus dosud nelze eradikovat z organizmu. Kominovaná antiretrovirová terapie (cART) však dokáže účinně omezit replikaci HIV, zpomalit progresi imunodeficitu, a HIV+ pacientůitům tak zajistit významné prodloužení délky života a zvýšení jeho kvality.
Při podávání gravidním HIV+ ženám zajistí antiretrovirová terapie výrazné snížení rizika vertikálního přenosu infekce. Podle současných znalostí je antiretrovirová terapie indikována především u symptomatických pacientů ve stadiích B a C, v profylaxi vertikálního přenosu a v rámci tzv. postexpoziční profylaxe, méně jasná je indikace cART v léčbě akutní HIV infekce a u osob asymptomatických.
Ve světě existuje řada doporučených postupů k provádění antiretrovirové terapie, které nejsou v jednotlivostech zcela totožné; nejznámější jsou evropské, americké a doporučení WHO. Autoři předkládají návrh doporučených postupů k provádění antiretrovirové terapie v České republice, přičemž vycházejí jednak z výše uvedených doporučení, ale také z vlastních zkušeností v péči o pacienty s HIV/AIDS.