Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv zvýšené hladiny dopaminu na chování potkana v časné dospělosti po neonatální aplikaci N-acetylaspartylglutamátu

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2003

Abstrakt

Neurovývojové modely schizofrenie vycházejí z předpokladu, že schizofrenie vzniká v důsledku chybného vývoje mozku. K příčinám vedoucím k abnormálnímu vývoji mozku patří i excitotoxické poškození.

V našem experimentálním modelu jsme testovali úlohu N-acetylaspartylglutamátu (NAAG) v etiologii schizofrenie, na základě nálezu ukazujícího zvýšené hladiny NAAG v hipokampu a prefrontální kůře u pacientů se schizofrenií. Použili jsme intracerobroventrikulární aplikaci (ICV) NAAG u potkana 12. postnatální den (12.

PD). Po aplikaci NAAG byl sledován rozsah navozené léze a její lokalizace, deficit v sociálním chování v prepubertálním období a změna exploračního chování po podání inhibitoru pro transport dopaminu (GBR 12909).

Neonatální aplikace NAAG vedla k časnému poškození především dorzálního hipokampu, dorzální části rostrálního talamu a retrospleniální a cingulární kůry. Přes rozsáhlé poškození, nebyl pozorován deficit v sociálním chování 10. den po aplikaci NAAG.

Podání GBR 12909 vedlo ke zvýšení explorační aktivity potkana. Tyto výsledky ukazují spíše na vedlejší úlohu NAAG v patofyziologii schizofrenie. :