Chirurgicko-anatomické studie zlepšují zkušenosti chirurga a techniku preparace příštítných žláz. Provedli jsme studii zaměřenou na standardizaci postupu paratyroidektomie a odběru příštítných žláz od kadaverózních dárců pro účely allotransplantace.
Celkem bylo pitváno 101 těl (51 žen, 50 mužů). Detailně jsme preparovali oblasti s možným výskytem příštítných žláz, následoval jejich odběr a histologická verifikace.
Zaznamenávali jsme i anatomické odchylky této krajiny. Mikroskopicky byla potvrzena tkáň příštítných žláz v 75 %.
Nejčastěji byla příštítná žláza zaměněna za lymfatickou uzlinu, štítnou žlázu nebo tkáň tymu. Variabilita v uložení dolních příštítných žláz byla vyšší (28 % dolních příštítných žláz je uloženo v tkáních tymu), ve srovnání s horními.
Na základě této studie lze u paratyroidektomie, kdy nebyla průkazná předoperační lokalizační vyšetření, doporučit systematickou anatomickou preparaci na krku včetně průběhu a. thyroidea inferior a n. laryngeus recurrens a v oblasti krčních výběžků tymu. Při preparaci v mediastinu je základem kompletní tymektomie s exenterací tuku předního mediastina.