literární rešerše na zabývající se tématem barevnosti ptačích vajec. Zbarvení skořápky ptačích vajec, jakož i velikost a tvar skvrn jsou velmi proměnlivé.
Velké odlišnosti existují převážně mezi druhy, ale variabilitu můžeme najít i v rámci jednoho druhu, či dokonce v rámci jedné snůšky. Pestrá škála barev je způsobena přítomností pigmentů biliverdinu a protoporfyrinu a jejich kombinacemi.
Původně bylo ptačí vejce pravděpodobně bílé a beze skvrn, teprve v průběhu evoluce postupně z různých příčin vznikaly barevné variace. Nejčastěji je za prvotní příčinu evoluce barevnosti a skvrnitosti vajec považována nutnost předejít útokům predátorů tvorbou kryptických vajec.
Evoluci barevnosti ptačích vajec však zřejmě ovlivnily i závody ve zbrojení mezi hnízdními parazity a jejich hostiteli. Celková barevnost skořápky může významně přispívat k termoregulaci vajec a pigmentové skvrny na vejcích mohou zpevňovat tenké oblasti skořápky při nedostatku vápníku.
U modrozelených vajec se uvažuje také o signální funkci - samice může jejich prostřednictvím informovat samce o své kvalitě, aby ovlivnila jeho angažovanost v péči o potomky. Přímý vliv na zbarvení vajec má také prostředí, ve kterém ptáci žijí a stres, který zažívají.
Barva a skvrnitost ptačích vajec jsou vzhledem k zajímavým evolučně-ekologickým interpretacím lákavým objektem studia. K jejich uchopení se stále častěji používají moderní metody (analýza obrazu a spektrofotometrie), které dokáží překonat odlišné vnímání barev u ptáků a lidí.