Silnice a dálnice přispívají nadměrně k fragmentaci krajiny, protože mohou omezit nebo dokonce zablokovat pohyb zvířat přes ně, což má za následek rozdělení populace přiléhající k silnicím na malé izolované populace. Izolace redukuje tok genů a zvyšuje riziko vyhynutí v důsledku poklesu genetické rozmanitosti izolovaných lokalit.
Cílem této práce je zjistit, zda dálnice mohou způsobit genetické rozdělení norníka rudého Myodes glareolus a myšice lesní Apodemus flavicollis. Genetická struktura byla zjišťována pomocí 6 DNA mikrosatelitů u M. glareolus a 5 u A. flavicollis ze 3 míst podél dálnice D1 (Praha – Brno), na kterých byl v předešlé práci zjištěn bariérový efekt dálnice zabraňující výměně jedinců u obou druhů.
Zjistili jsme pouze slabou genetickou rozdílnost mezi populacemi žijící na opačných stranách dálnice a nízký stupeň podrozdělení populace, ale statisticky průkaznou pozitivní korelaci mezi genetickou a geografickou vzdáleností, což ukazuje na izolaci vzdálených populací obou druhů.