Nádory rodidel u dětí a dospívajících představují 1,5 až 2% ze všech nádorů tohoto věku. Jejich orgánové zastoupení je jiné, než jak to známe u dospělých žen.
U dětí a mladších dospívajících mezi zhoubnými gynekologickými nádory převládají malignomy neepitelové, kdežto karcinomy jsou u nich vzácné a přibývá jich až se stářím dívek. Zhoubné nádory zevních rodidel známe jen jako zcela výjimečné kazuistiky (sarkomy z měkkých tkání).
Zhoubné nádory pochvy jsou v dětském věku představovány embryonálním rabdomyosarkomem, nádorem se žloutkového váčku a nádorem z jasných buněk čili adenokarcinom pochvy. Malignita všech těchto nádorů je vysoká.
Základní léčba je léčba cytostatická, až potom následuje méně radikální operační léčba. Radioterapie je užívána u chemorezistentních případů.
Zakrvácení z rodidel v klidovém období je jejich časným symptomem, proto diktuje okamžité vyšetření včetně vaginoskopie. Nádory dělohy u dětí neznáme vůbec, u dospívajících jen vzácně.
Nádory vaječníku představují asi 1,5 % nádorů ve věku dětstv í a adolescence a asi 95 % gynekologických nádorů. Jejich skladba je proti nádorům u dospělých odlišná: nádory epitelové (karcinomy) u dětí neznáme, naopak, nádory germinální a gonadální stromální nádory jsou pro tento věk typické.
Teratom diferencovaný zralý je povahy benigní, čím méně jsou jeho struktury diferencovány, tím je jeho biologická povaha nepříznivější (teratom nezralý nebo smíšený). Zdá se, že v současné době podíl nezralých a smíšených teratomů vzrůstá.
Dysgerminom se vyskytuje nejčastěji při Y-chromozómu v karyotypu. Povahou je maligní, záhy se šíří lymfatickými cévami do uzlin.
Kromě ovarektomie se provádí i lymfadenektomie na postižené straně a následně chemoterapie. Pro určení prognózy se nyní provádějí i imunologická vyšetření, určení DNK ploidity aj.
Gonadální stromální nádory jsou vždy unilaterální, maligní povahy, ale s dobrou prognózou a často hormonálně aktivní. Ve snaze zachovat mladé dívce fertilitu při nádorech vaječníku neodstraňujeme nikdy zbytečně dělohu ani makroskopicky zdravé druhé ovarium a snažíme se je naopak uchránit nežádoucích vlivů onkologické léčby.
Zkouší se farmakologický návrat ovaria do prepubertálního klidu. Současný vývoj našeho oboru podtrhuje, aby ženy léčené v dětství pro maligní nádory rodidel mohly být v dospělosti těhotné, buď přirozenou cestou, nebo metodami asistované reprodukce s darovaným oocytem.
Budoucnost komplexní léčby zhoubných nádorů rodidel dětského věku spatřujeme tedy nejen v záchraně života, ale i v zachování jeho nejvyšší možné kvality včetně mateřství.