U 25 pacientů s diagnózou lymeské neuroboreliózy byla vyšetřena intratékální sekrece specifických antiboreliových protilátek a porovnána s průkazem boreliové DNA v mozkomíšním moku a plazmě. Autochtónni produkce antiboreliových protilátek byla stanovená výpočtem pomocí specifického protilátkového indexu AlBb a na průkazu DNA spirochéty byla použita dvoustupňová polymerázová řetězová reakce ("nested" PCR) se třemi sadami primerů: pro plazmidový gen kódující OspC protein a pro chromozomální geny kódující 16S rDNA a flagelin.
Specifické antiboreliové protilátky v séru byly detekovány u 20 (80 %) pacientů a intratékální syntéza specifických IgG protilátek byla zjištěna u 22 (88 %) vyšetřovaných. DNA spirochéty byla prokázána v mozkomíšním moku 12krát (48 %) a v plazmě 6krát (24 %).
Alespoň Ikrát prokázanou DNA borelii v některém z vyšetřovaných biologických materiá1Ů mělo 13 (52 %) nemocných. U 3 pacientů byla detekována DNA a nebyly u nich nalezeny specifické protilátky.
Porovnáním výsledků stanovení autochtónni produkce antiboreliových protilátek a PCR bylo zjištěno, že metoda výpočtu protilátkového indexu byla senzitivnější (88 %) ve srovnání s "přímým" průkazem spirochéty v mozkomíšním moku (48 %) a v plazmě (24 %) před antibiotickou terapií. Získanc výsledky ukázaly, že PCR na průkaz borelií může vhodně doplňovat diagnostiku neuroboreliózy, ale nemůže nahradit "klasickou" sérologii.