Stenózy terminálního choledochu představují nezřídka obtížný diferenciálně diagnostický problém. S tím souvisí pochybnosti nad volbou optimálního léčebného postupu.
Na vlastních zkušenostech chceme upozornit na současné možnosti chirurgického léčení stenóz terminálního choledochu a ukázat jejich výsledky. Retrospektivně jsme zhodnotili nálezy a výsledky léčby 153 pacientů operovaných na chirurgické klinice 2.
LF UK se stenózou terminálního choledochu v období leden 1995 až leden 2003. Za základní kritéria hodnocení byla zvolena pooperační mortalita (do 30 dní po operaci), pooperační morbidita a výskyt recidivy obstrukčního ikteru v dalším průběhu nemoci.
V uvedeném období bylo provedeno 79 radikálních resekcí (parciální duodenopankreatektomie) a 74 biliodigestivních anastomóz. Do 30 dnů po operaci zemřelo 9 nemocných (5,8 %).
Morbidita činila 13,7 % a recidivu obstrukce žlučovodu jsme zaznamenali u 3 (2 %) operovaných. Chirurgická léčba je indikovaná u nemocných se stenózou terminálního choledochu nejasné biologické povahy, u nemocných s maligní stenózou v celkově dobrém stavu při předpokladu delšího přežívání a u většiny nemocných s benigní stenózou či strikturou terminálního choledochu.
Hlavním argumentem pro chirurgickou léčbu je možnost radikální resekce ložiska nádorové či fibrózní tkáně u části nemocných. U paliativních spojek pro nádor či pro benigní příčinu stenózy je výhodou chirurgické léčby dlouhodobá efektivita drenáže žlučovodu.