Charles Explorer logo
🇨🇿

Serotoninový syndrom

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2003

Abstrakt

Serotoninový syndrom je stav, který může vzniknout účinkem vysokých hladin serotoninu v organismu. Jeho výskyt narůstá od té doby, kdy byly do léčby depresí zavedeny léky, které ovlivňují metabolismus tohoto biogenního aminu.

Popisy serotoninového syndromu najdeme převážně v psychiatrických časopisech. Syndrom se projevuje změnami chování: euforií, agitovaností a dezorientací, často i dalšími příznaky, jako např. neklidem, závratěmi, tremorem, zvýšeným pocením, tachykardií, vzestupem krevního tlaku s bolestmi hlavy, svalovými záškuby, poruchami svalové koordinace, křečemi, poruchami vědomí až bezvědomím.

Stupeň a četnost příznaků se u různých jedinců liší. Syndrom může končit v krátké době fatálně.

Někdy bývá pokládán za potravinovou, případně lékovou alergii. Je proto důležité být o jeho možnosti informován, předcházet mu úpravou dávkování léků, případně i úpravou jídelníčku.

Léčba vzniklého syndromu je symptomatická. Nezbytností je okamžité vysazení antidepresiv, psychotropních látek (LSD), potravinových doplňků obsahujících tryptofan a jeho deriváty.

Medikamentózně je v případě, kdy příznaky neodezní spontánně, doporučováno podávání antagonistů serotoninu - cyproheptadin (Peritol ) 8 - 30 mg p.o. V případě selhání účinku je vhodná i.m. aplikace 50 - 100 mg chlorpromazinu.