Charles Explorer logo
🇨🇿

Dvojitě slepá, randomizovaná multicentrická studie 7denního eradikačného režimu Helicobacter pylori omeprazolem, clarithromycinem a ornidazolem vs. omeprazolem, clarithromycinem a metronidazolem

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2002

Abstrakt

Účinné režimy eradikace infekcí Helicobacter pylori jsou dnes založeny na podávání látky se silným potlačujícím účinkem na produkci žaludeční HCl v kombinaci se dvěma antibiotiky. Jako látka potlačující produkci HCl v žaludku se jednoznačně používá některé léčivo ze skupiny blokátorů protonové pumpy.

Pokud jde o antibiotika, v první linii léčby se doporučují: klarithromycin, amoxicilin, metronidazol. Problémem eradikační terapie infekce Helicobacter pylori v posledních letech je zvyšující se rezistence na klarithromycin a zřejmě také metronidazol.

V České republice je rezistence na klarithromycin ve vztahu k Helicobacter pylori stabilizována na úrovni nižší než 3,0%. Rezistence na metronidazol byla hlášena v roce 1992 v rozmezí 24% - 26%, avšak v roce 2001 to bylo již 36,0%.

Vyvstává tedy otázka, zda je za našich podmínek možné kontrolovat zvyšující se rezistenci na metronidazol lékem, který svým spektrem účinku připomíná metronidazol, zatímco se od něj liší svou chemickou strukturou. Z tohoto důvodu autoři implementovali studii, kde byl metronidazol nahrazen tinodazolem (Avrazor, Léčiva Co.).

Výsledky odhalily, že ve skupině léčené tinidazolem bylo eradikace dosaženo po 7denním podání ornidazolu v 93,0%, ve skupině, kde byla část eradikačního režimu eradikace metronidazolu, 82,6%. Tolerance obou léků byla velmi dobrá.

Autoři doporučují zahrnout mezi první linii terapeutických režimů vzor omeprazol 2 x 20 mg, klarithromycin 2 x 500 mg a tinidazol 2 x 500 mg.