Charles Explorer logo
🇨🇿

Onemocnění skrota v dětském věku s přihlédnutím k problematice akutního skrotálního syndromu

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2001

Abstrakt

Změny ve vzhledu skrota a jeho bolestivost může vyvolat řada akutních nebo chronických onemocnění probíhajících přímo v šourku, lokalizovaných jinde v těle, nebo se může jednat o choroby celkové. Na torzi musíme pomýšlet u každého pacienta, který přichází s náhle vzniklou bolestí a zvětšením varlete.

Torze varlete je náhlá chirurgická příhoda, protože naděje na záchranu varlete klesá s narůstající dobou, po kterou je přerušen či významně omezen průtok krve varletem. Náhlou příhodou je také uskřinutá tříselná nebo skrotální kýla.

Obdobný stav mohou vyvolat další choroby, které většinou nevyžadují urgentní terapii. Jedná se o torzi přívěsků varlete, orchitidu, epididymitidu, trauma, lokální infekce, hydrokélu, varikokélu a změny skrota při Henochově-Schönleinově purpuře, lymfedém, případně stav označovaný jako idiopatický otok šourku.

Komplexní vyšetření musí zahrnovat odběr anamnézy, podrobné palpační vyšetření šourku a břicha. Zobrazovací vyšetření (sonografie s barevným Dopplerem, scintigrafie) se zhotoví při nejasném nálezu a pokud nedojde k neúměrnému odložení chirurgické revize.

Operaci indikujeme vždy, pokud není torze varlete jednoznačně vyloučena.