DNA cytoflowmetrie je považována za jeden z možných prognostických faktorů v léčbě kolorektálního karcinomu. DNA aneuploidie je považována za známku nepříznivé prognózy.
Cílem práce bylo zjistit vztah mezi DNA ploidie a pokročilostí onemocnění, dlouhodobým přežitím a standardně užívanými nádorovými markéry. Hodnocena a dlouhodobě sledována byla skupina 115 nemocných operovaných pro kolorektální karcinom v létech 1997-1999.
DNA aneuploidie byla nalezena u všech 14 nemocných, kteří měli v době operace vzdálené metastázy, u nemocných bez vzdálených metastáz byly nádory aneuploidní pouze u 39 % (p < 0,05). U nemocných s uzlinovým postižením byla DNA aneuploidie zjištěna v 73 %, bez postižení uzlin ve 43 % (p < 0,1).
Rovněž vztah mezi DNA ploidií a hodnotami nádorových markérů nebyl prokázán. Nebyl prokázán statisticky významný vztah mezi aneuploidií a dlouhodobým přežitím, resp. úmrtím na recidivu nebo generalizaci nádoru.
Autoři uzavírají, že DNA cytoflowmetrie sice rozšiřuje možnosti specifikace kolorektálních nádorů, avšak dosud bez výsledků použitelných v široké klinické praxi.