Lymfoscintigrafie je jednoduchá neinvazivní metoda, používaná u dospělých pacientů k diagnostice primárního i sekundárního lymfedému dolních i horních končetin. Podává základní informaci o morfologii a funkčním stavu povrchového lymfatického systému a při vyšetření dolních končetin umožňuje hodnotit lymfatickou drenáž v klidové fázi a po zátěži končetin.
Vyžaduje pouze s.c. aplikaci 99mTc značeného radiofarmaka koloidní povahy, které je následně transportováno cévami povrchového lymfatického sytému do regionálních uzlin.V období od 6/1998 do 8/2000 byla lymfoscintigrafie dolních končetin provedena u 9 dětských pacientů ve věku 11 měsíců až 14 let (prům. 9 let) se suspektním primárním lymfedémem dolních končetin a 1 pacientky se suspektní hemihypertrofií či primárním lymfedémem dolní končetiny. U všech 9 pacientů se suspektním primárním lymfedémem prokázala lymfoscintigrafie patologii lymfatického systému příslušné končetiny.
Nejčastějším projevem primárního lymfedému bylo městnání radiofarmaka v místě aplikace, nezobrazení lymfatických cév a uzlin či jejich chabá vizualizace. Pouze u 1 pacienta byl zobrazen transport radiofarmaka podkožním končetiny (dermal backlow).
U pacientky se suspektní hemihypertrofií byl na postižené končetině normální lymfoscintigrafický nález, u 1 pacientky s Turnerovým syndromem byl vedle lymfedému dolních končetin prokázán i lymfedém horní končetiny.V současné době je lymfoscintigrafie metodou první volby i v diagnostice lymfedému dolních končetin. Na základě našich prvních zkušeností se jeví jako vhodná metoda i v diagnostice lymfedému u dětských pacientů.
Vyšetření většího souboru pacientů je však podmínkou pro vypracování normálových hodnot, které umožní přesnější diagnostiku zejména lymfedému lehčího stupně.