Přesná analýza karyotypu leukemických buněk hraje významnou roli při diagnostice, klasifikaci, stanovení prognózy a monitorování léčby nemocných s leukémiemi. U dětských ALL byla popsána řada specifických chro- mozómových aberací, které mají velký prognostický význam.
K nejdůležitějším patří hyperdiploidie s více než 50 chromozómy a t(12;21), které jsou považovány za příznivý prognostický faktor a t(9;22) a přestavby MLL genu, které korelují se špatnou prognózou. Proto je včasná a přesná detekce těchto aberací velmi d ůležitá.
Metody FISH překonávají některá omezení metod konvenční cytogenetiky a molekulární genetiky a díky své citlivosti umožňují detekovat specifické chromozómové aberace v mitózách i v nedělících se interfázních jádrech. K detekci hyperdi- ploidních buněčných klonů a strukturních přestaveb používáme dvoubarevnou fluorescenci s centromerickými, respektive lokus-specifickými sondami.
K analýze složitých komplexních přestaveb používáme malovací sondy a mnohobarevnou fluorescenční in situ hybridizaci (mFISH). Během posledních 8 let jsme různými metodami vyšetřili celkem 275 dětí s ALL.
Translokaci t(9;22) jsme nalezli u sedmi a přestavby MLL genu u 14 nemocných z tohoto souboru. Detekcí hyperdiploidních buněk a t(12;21) se zabýváme od roku 1988.
Buňky s vysokou hyper- diploidií jsme detekovali u 35 pacientů, 10 z nich mělo v karyotypu další komplexní přestavby. Translokaci t(12;21) jsme detekovali u 37 nemocných a komplexní přestavby jsme prokázali u 22 z nich.
FISH se spolu s cytogenetikou a molekulární genetikou stala v dnešní době nezbytnou součástí laboratorních vyšetření u dětí s ALL, a to nejen při diagnostice, ale i v průběhu léčby.