Charles Explorer logo
🇨🇿

Sledování minimální reziduální nemoci u dětských pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2000

Abstrakt

Úroveň minimálního zbytkového onemocnění je důležitým prognostickým faktorem dětské akutní lymfoblastické leukémie. Konec indukční terapie je nejvýznamnějším časovým bodem pro predikci výsledku léčby.

V rámci pilotní studie zastoupené Pracovní skupinou pro pediatrickou hematologii v České republice bylo analyzováno 51 dětských pacientů při diagnostice akutní lymfoblastické leukémie a na konci indukce pomocí metody založené na detekci klonálních přeskupení genů imunoreceptorů. Většina testovaných pacientů (32/51, 63%) měla nízkou nebo nezjistitelnou hladinu reziduálního onemocnění, skupina pacientů s nejvyššími hladinami a tedy nejvyšším rizikem relapsu zahrnovala 10% pacientů (5/51).

U každé ze tří rizikových skupin došlo u jednoho pacienta k relapsu doposud. Míra relapsu v konkrétních podskupinách je tedy k dnešnímu dni 3% (1/32), 7% (1/14) a 20% (1/5).

Výsledky jsou srovnávány s výsledky publikovanými skupinou BFM (van Dongen et al., Lancet 1998). Pilotní fáze nových léčebných protokolů BFM zahrnuje vyšetření reziduálního onemocnění pro stratifikaci pacientů do různých rizikových skupin.