Ambulantní monitorování krevního tlaku (ABPM = ambulatory blood pressure monitoring) je nová metoda měření krevního tlaku (TK). Měří TK neinvazivně, intermitentně v pravidelných časových intervalech po dobu 24 hodin během dne i ve spánku, a to v ambulantních podmín- kách.
Výhodami ABPM oproti příležitostnému měření TK jsou: dostatečný počet měření (60 až 70 hodnot) dávající dobrou korelaci s intraarteriálním měřením, možnost zachycení cirkadián- ního rytmu TK, dobrá reprodukovatelnost měření, možnost měřit TK ambulantně i během spánku. Nevýhodami ABPM jsou vysoká cena přístroje (kolem 200 tisíc Kč včetně softwaru) a nutná spolupráce dítěte.
ABPM má diagnostický a terapeutický význam. Je považováno za důležitou metodu pro diagnostiku skutečné hypertenze, odhalování "hypertenze bílého pláště", podává důležité informace o etiologii hypertenze a umožňuje lepší kontrolu účinnosti antihypertenzní léčby.
Naměřené hodnoty korelují s kardiovaskulární morbiditou i mortalitou lépe než hodnoty příležitostného měření. Metoda ambulantního 24hod. monitorování krevního tlaku výrazně zlepšila diagnostiku hypertenze a kontrolu její léčby.
Její použití v pediatrii se i přes určitá omezení stále rozšiřuje a v budoucnu lze očekávat, že se i u nás stane nepostradatelnou meto- dou při vyšetřování krevního tlaku u dětí.