Zhodnocení úrazů slinivky brišní je prezentováno v odborné literatuře formou retrospektivních studií a názory na lečem' bývají rozdílné. Autoři zhodnotili rovněž v retrospektivní studii skupinu 8 dětských pacientů se závažným poraněním slinivky brišní ve věku 3-13 let, kteří byli hospitalizováni na klinice dětské chirurgie FNM v letech 1985-1999.
Skupinu tvoří pacienti podle japonské klasifikace poranění slimvky II. a III. typu. Jsou zhodnoceny nejen diagnostické, ale i terapeutické postupy.
V diagnostice je hodnoceno ultrasonografické vysetření (USG) jako vyšetření první volby, které však nemusí zachytit rozsah a závažnost zranění slinivky brišní. Computerová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRZ) může zpřesnit základní podezření na poranění žlázy.
ERCP je vyšetření, které odhalí především zranění typu III. - tedy s postižením pankreatického vývodu. Zraněné děti, u kterých primárně nebyla rozpoznána závažná leze pankreatu, musely podstoupit opakované chirurgické revize. \^echny děti v prezentovaném souboru se zhojily, žádný pacient nezemřel.