Charles Explorer logo
🇨🇿

Chirurgické řešení benigních nádorů štítné žlázy

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
1999

Abstrakt

Na základě 22 letých zkušenosti s operacemi 2107 nezhoubnvch nádorů štítné žlázy a literárních údajů autoři hodnotí některé diskutované otázky této oblasti tyreologie. Týkají se definice a dělení benigních nádorů, jejich diagnostiky, léčení a následného sledování.

Moderní diagnostické postupy ukazují, že skutečný počet pravých benigních tumorů je menší, než se v řadě statistik udává a předpoklad monoklonálního vzniku tumoru je jednou z nejzákladnějších charakteristik. Autori považují za minimální chirurgický výkon totální lobektomii, v případě nejistoty stran eventuální malignity opírají další postup o definitivní histologické vyšetření.

Změní-li definitivní nález diagnózu původního benigního Tu za maligní, pak doporučují dvojdobý postup k dokončem' totální tyroidektomie. Totální lobektomii považují za dostatečný výkon i u variant folikulárm'ho adenomů - Hurtleho a atypického.

Zde však vyžadují bezpodmínečnou následnou dispenzarizaci. Po parciálním výkonu na žláze (lobektomii) pokládají za zásadní provádět substituci tyroideálm'mi hormony k potíačení funkce TSH.