Základem diferenciální diagnostiky nezvládnutelných epilepsií jsou především neinvazivní zobrazovací metody a dlouhodobé video-EEG monitorování. U pacientů zařazených do epileptochirurgického programu se v různé míře uplatňují i semiinvazivní a invazivní postupy.
Cílem vyšetřování je zís maximum validních informací při současné minimalizaci zátěže pacienta i finančních nákladů. Z těchto d ůvodů jsou hledány vhodné kombinace jednotlivých metod i způsoby vyhodnocování jejich efektivnosti.
Jedním z kritérií užitečnosti použité metody může být u operovaných pacientů korelace s poOperační frekvencí záchvatů. V naší studii jsme zhodnotili výtěžnost video-EEG monitorování u 94 pacientů, kteří byli vyšetřováni pro nezvládnutelnou epilepsii na Jednotce intenzivního monitorování ve FN Motol v letech 1995 - 1997.
U všech pacientů byla provedena magnetická rezonance (MRI), mezi predoperační metody jsme nově zařadili i protonovou magnetickou rezonanční spektroskopii (IHMRS). u operovaných pacientů jsme porovnali predoperační nálezy a užité metody s pooperačními výsledky. Příznivý pooperační průběh potvrdil správnost indikace u 65 % pacientů, nejlepší výsledky byly u pacientů s temporální epilepsií (76 % úspěšně operovaných).
U pacientů operovaných pouze na základě neinvazivních metod byl pooperační průběh příznivý v 81 %, u invazi vně monitorovaných pacientů byla operace úspěšná v polovině případů.