Autoři popisují vlastní modifikaci uzávěru defektu síňového septa (ASD) z pravé anterolaterální minotorakotomie. Tento minimálně invazivní přístup byl zvolen u dívek a žen.
Pravá anterolaterální torakotomie byla použita v letech 1987 až 1994 u dvanácti pacientek. S ohledem na obecný trend směrem k estetické chirurgii autoři v současnosti používají minimální anterolaterální pravostrannou torakotomii, která vzhledem ke svému blízkému vztahu s pravou síní umožňuje bezpečný chirurgický přístup do síňové přepážky.
Extrakorporální cirkulace je realizována kanylací iliakální tepny ve slabinách, žilní návrat je zajištěn kanylami zavedenými do venae cavae v chirurgickém poli (ušnicí pravé síně do horní duté žíly a pravou síňovou stěnou do veny cava inferior). Samotná operace se provádí elektrickou fibrilací srdce a utažením žilních turniketů.
V období od ledna 1995 do března 1996 provedli autoři takto upraveným přístupem uzavření secundum typu ASD u čtyř pacientek ve věku 17, 29, 35 a 40 let. ASD byla lokalizována vždy ve fossa ovalis a byla opravena přímým stehem.
Trvání mimotělního oběhu bylo v průměru 30 minut. Délka kožního řezu byla 8 - 10 cm.
Operace byla bez komplikací. Kosmetický výsledek je vynikající a je v souladu s principy estetické chirurgie.
Pokud je zavedena arteriální kanyla do rozkroku, lze jako bezpečnou metodu doporučit uzavření ASD mimotělním oběhem minithorakotomií.