Charles Explorer logo
🇨🇿

Periodické horečky u dětí

Publikace |
2003

Abstrakt

Periodické horečky jsou onemocnění, charakterizovaná epizodami horečky většinou spojené se zánětem serózních blan, synovie či kůže, někdy i dalších tkání jako jsou svaly či cévy. Na základě recentních nálezů genů, zodpovědných za jednotlivá onemocnění, se dělí na autosomálně recesivní a autosomálně dominantní jednotky.

K autosomálně recesivním stavům patří Familiární středozemní horečka (FMF) a Hyper IgD syndrom. Geny pro obě tato onemocnění byly nalezeny v letech 1997 až 1999, v rámci Human Genome Project.

FMF je způsobena mutacemi v genu nazývaném MEFV, kódujícím protein pyrin či manetostrin. Tento protein je exprimován hlavně v granulocytech a monocytech, reguluje imunitní reakce zánětu a apoptózy, ovlivňuje působení IL-1.

Hyper IgD syndromje překvapivě způsoben mutacemi genu kódujícího mevalonát kinázu, enzymu účastnícího se v metabolismu cholesterolu. Patogenetické spojení této metabolické cesty se vznikem horečky není stále objasněno.

Autosomálně dominantně je děděna skupina nemocí nazývaných nyní TRAPS, TNF receptor-associated periodic syndrome. TRAPS je způsoben mutacemi v genu kódujícího podjednotku receptoru pro TNF, nyní nazývanou TNFRSF1A.

Podle posledních hypotéz dochází k horečce tím, že se tato část receptoru neodlučuje od membrány a netvoří tak solubilní formu, která normálně vyvazuje volný TNF. Blokáda TNF je jednou z nových terapeutických možností TRAPS.

V některých schématech jsou mezi autosomálně dominantně děděná onemocnění i další jednotky, jako je Muckle-Wells syndrom a familiární chladová urtika. V posledních 5 letech jsme vyšetřovali 12 dětí s opakovanými horečnatými stavy.

Všechny děti měly ataky horeček trvající přinejmenším rok, i když jejich délka, frekvence, výše horeček a doprovodné příznaky se u jednotlivých dětí lišily. Při vyšetření jsme nalézali nespecifické známky zánětu.

U pacientů s podezřením na hyper IgD syndromjsme monitorovali IgD a odpad kyseliny mevalonové v moči.U dětí s podezřením naTRAPS jsme vyšetřovali solubilní formu TNF receptoru a v souhlase s literaturou jsme nalezli snížené hodnoty. Molekulárně genetické vyšetření na zahraničním pracovišti bylo provedeno u 5 dětí, u 3 byl prokázán hyper IgD syndrom, u 2 dalších byl vyšetřen gen TNFR1, ale žádná mutace v kritických exonech nebyla nalezena.