Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití lékařské genetiky v reprodukční medicíně

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2. lékařská fakulta |
2002

Abstrakt

Reprodukční genetika (RG) je dalším novým odvětvím lékařské genetiky, integrovaným s reprodukční medicínou, asistovanou reprodukcí a vývojovou genetikou. RG je úzce vázána na perikoncepční a perinatologickou prevenci, ultrazvukový a biochemický skríning v I. trimestru a na začátku II. trimestru.

RG je založena na systému speciali- zovaného genetického poradenství, klinické cytogenetiky, molekulární cytogenetiky a molekulární genetiky, aby bylo možno zajistit prefertilizační, preimplantační, klasickou prenatální diagnózu od I. do III. trimestru gravidity. Stává se tak součástí fetální medicíny a terapie.

Jsou shrnuty šestileté zkušenosti se zaváděním a rozvojem reprodukční genetiky. Je navrhován systém této specializované léčebně preventivné péče, v němž by byla integrována RG s reprodukční medicínou (RM), pokud možno v jednom centru.

RM zajišťuje všechna potřebná gynekologická a andrologická vyšetření, metody asistované reprodukce, ultrazvukové porodnické vyšetření včetně ultrazvukového skríningu v I. a II. trimestru s měřením nuchální translucence, s využitím 2D a 3D ultrazvuku a echokardiografie a rovněž tak invazivní metody prenatální diagnostiky v případech, že bude indikována, a rovněž tak potřebnou perinatologickou péči. V rámci RG je zajišťováno specializované genetické poradenství, které by mělo býti poskytováno všem partnerům s těžkými poruchami reprodukce, rovněž tak dárkyním oocytů.

V indikovaných případech je doporučováno chromozomální vyšetření obou partnerů. Chromozomální aberace byly zjištěny u 6 % mužů s abnormálními výsledky vyšetření spermií a rovněž tak u žen s těžkými poruchami reprodukce.

U mužů s těžkou oligo/azoospermií je doporučováno vyšetření aneuploidie spermií molekulárně cytogenetickými metodami. Rovněž je doporučeno molekulárně genetické vyšetření mikrodelecí chromozómu Y, které byly zjištěny u 9 % mužů s azoospermií s delecemi v oblasti AZFb.

Vyšetření mutací a polymorfizmů intronu 8 a 10 CFTR genu je prováděno nejenom u mužů s obstrukční azoospermií (CBAVD), ale také u mužů s těžkou oligospermií s počtem spermií méně než 1x10 6 /ml ejakulátu. Molekulárně genetické vyšetření trombofilních mutací faktoru II., faktoru V. (Leiden) a MTHFR genu je doporučováno u poruch reprodukcí u žen s nevysvětlitelnými opakovanými potraty a také v případech opakovaně neúspěšné fertilizace in vitro.

Byla zjištěna populační frekvence nosičů mutací faktoru II. (2,3 %), faktoru V. (5,7 %) a MTHFR genu (38 %). Byla zavedena laserová biopsie prvého polárního tělíska a blastomér pro vyšetření pohlaví a nejčastějších aneuploidií metodou FISH a pro vyšetření nejčastějších aneuploidií chromozómů 13, 18, 21, X a Y a pro detekci nejčastější mutace delta F508 CFTR genu metodou kvantitativní fluorescenční PCR (QFPCR).

QFPCR byla rovněž úspěšně využita k vyšetření mužského pohlaví z částečně purifikovaných fetálních buněk v krvi matky. Je prováděn ultrazvukový a biochemický a skríning PAPP-A proteinu a bhCG v I. trimestru u všech úspěšných těhotenství po IVF.

Při zjištění hraničních hodnot biochemického skríningu v I. trimestru bez patologického ultrazvukového nálezu je doporučováno vyšetření klasickým triple testem bioche - mického skríningu v 16. týdnu gravidity. V případě patologických výsledků ultrazvukového a biochemického skríningu je indikována invazivní prenatální genetická diagnostika a rovněž tak u všech gravidit po ICSI, pokud není kontraindikována z porodnických důvodů.