Charles Explorer logo
🇨🇿

Primární a sekundární novorozenecká konjunktivitida z pohledu infekce Chlamydia trachomatis a Chlamydia (Chlamydophila) pneumoniae

Publikace na 1. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta |
2003

Abstrakt

Autoři se zaměřili při screeningovém očním vyšetření na přímý záchyt chlamydiové infekce u novorozenců. Soustředili se na příznaky zánětlivého dráždění spojivky a patologického výtoku z oční štěrbiny.

Od ledna 2002 do května 2003 bylo vyšetřeno 671 novorozenců v porodnici Gynekologicko-porodnické kliniky FN Královské Vinohrady. Stěry ze spojivky byly odebrány celkem u 29 novorozenců.

Chlamydiová konjunktivitida byla diagnostikována mikrobiologickým vyšetřením pouze u čtyř dětí, a to dvakrát Chlamydia trachomatis i Chlamydia pneumoniae. U jednoho novorozence se kombinovala infekce Chlamydia trachomatis s infekcí Neisseria gonorrhoeae.

Novorozenci s příznaky novorozenecké konjunktivitidy s neprokázanou chlamydiovou infekcí byli mikrobiologicky vyšetřeni pro možnost i jiné bakteriální etiologie. Jednou byl prokázán Staphylococcus aureus a jednou Escherichia coli jako příčina mukopurulentní konjunktivitidy.

Pouze 0,9 % novorozenců z vyšetřeného souboru vyžadovalo antibiotickou léčbu pro pozitivní nález patogenních bakterií ze stěrů a současný klinický obraz převážně mukopurulentní konjunktivitidy. Novorozenci s negativním bakteriologickým nálezem byli i nadále sledováni pro přetrvávající sekundární konjunktivální hyperémii s hlenovitým výtokem.

Příčinou byla vrozená neprůchodnost slzných cest, která byla potvrzena u 4,6 % novorozenců z celého souboru. V léčbě chlamydiové konjunktivitidy byl vždy podán celkově Clarithromycin v dávce 15 mg/kg/den per os 7 až 10 dní.

Gonokoková konjunktivitida byla léčena parenterálně Ceftriaxonem v dávce 50 mg/kg/den 7 dní a u dvou bakteriálních konjunktivitid byl aplikován lokálně po dobu 10 dní Ofloxacin.